๐“‘๐“ฒ๐“ฝ๐“ฒ ๐“ถ๐“ช๐“ฝ๐“ฒ ๐“ธ๐“ฝ๐“ป๐“ธ๐“ด๐“พ ๐”ƒ ๐“ถ๐“ธ๐“ฝ๐“ท๐“ณ๐“ธ ๐“ช๐“ต๐“ฒ ๐“ธ๐“ด๐“ฟ๐“ช๐“ป๐“ธ

Danes (2.4) je svetovni dan zavedanja o avtizmu . Mednarodni dan zavedanja o avtizmu spodbuja k boljลกemu razumevanju avtizma v druลพbi,...



Danes (2.4) je svetovni dan zavedanja o avtizmu. Mednarodni dan zavedanja o avtizmu spodbuja k boljลกemu razumevanju avtizma v druลพbi, poziva voditelje in odloฤevalce, da vzpodbujajo ลกole, da odprejo svoja vrata otrokom, dijakom in ลกtudentom z avtizmom, poziva javne urade ter velika in majhna podjetja, da si vzamejo ฤas in se pouฤijo o avtizmu ter zaฤnejo zaposlovati osebe z avtizmom. Ljudje z avtizmom imajo po mnenju zveze zelo velik potencial. Za vzpostavitev resniฤno vkljuฤujoฤe druลพbe je nujno potrebno prepoznavanje talentov pri osebah z avtizmom, njihove pomanjkljivosti pa odpravljati z zgodnjimi obravnavami ter s sodobnimi uspeลกnimi terapevtskimi pristopi. Ob tej priloลพnosti bi delila z vami izsek seminarske naloge, ki sem jo napisala s pomoฤjo kolegice Jane ลฝura in Anje Kopuลกar v prvem letniku ลกtudija delovne terapije (november 2013). Naslov je: »Kako biti mati otroku z motnjo ali okvaro« in vsebuje ลพivljenjske zgodbe treh slovenskih mam, ki niso samo mame ampak so terapevtke, borke za pravice svojih otrok in na koncu ลพenske. Spomenka Valuลกnik, Rajka Meลกe in Katja Barliฤ so le tri v mnoลพici mam, ki so se morale sooฤiti, da z njihovimi otroci ni vse v redu, da mogoฤe ne bo napredka in da jih ฤaka dolga pot sprejemanja, prilagajanja in razumeva-nja.

Vsem trem mamam smo postavile 7 enakih vpraลกanj na katere so odgovarjale prosto in ob-ลกirno. Na koncu smo te odgovore obdelale in jih poenostavile v preprosto besedilo, ki je raz-deljeno na tri skupine in sicer na : mamino zgodbo, opis otroka in okolico.


ELA : DEKLICA S SINDROMOM PALLISTER KILLIAN

Ko se je rodila Ela je bila povsem zdrav otrok. Njen Apgar rezultat pri porodu je bil 9/10/10. Dojila jo je do ลกestega meseca, nato ji je poฤasi zaฤela dodajati gosto hrano, ki pa jo je kot pravi Katja, zelo teลพko sprejela.  Pri dveh in ponovno pri treh mesecih je Ela bruhnila kri in prviฤ jo je pediatrinja v bolniลกnici prepriฤala, da je to kri iz noska, ker ji je pred nekaj minutami v nos vbrizgala fizioloลกko raztopino. Drugiฤ ji je ista pediatrinja zatrjevala, da je to od ฤaja, da sploh ni kri. Elin izbrani pediater jim je nato dal napotnico za laboratorij, kjer so ugotovili, da je bila v blatu resniฤno kri. Ker se kasneje to ni veฤ ponovilo, nadaljnje raziskave niso bile smiselne. Zakljuฤek tega je bil, da je lahko kri od dojenja. Ela je na sploลกno veliko polivala, tudi pri gosti hrani. Kot pravi Elina mamica, je danes mnenja, da je ลกlo za refluks, ki je pri otrocih s sindromom Pallister Killian precej pogost, zato je tudi teลพko spre-jemala gosto hrano.

Ela je tudi laลพje »prizadeta«, kar se tiฤe PKS, nima teลพav z dihali, nima preponske kile ali okvar sluha ali vida. Ima sicer slabลกi vid, redno nosi oฤala in morda ne sliลกi povsem dobro na eno uho. Ela ima zmerno motnjo v duลกevnem razvoju, slabลกe razvit govor, premore pribliลพno 150 besed, ki jih ลกe ne povezuje v stavke. Pove, ฤe bi jedla, pila, ฤe je zaspana, ฤe kaj ลพeli, pokliฤe oziroma poimenuje tudi mamo Katjo in oฤeta in nekaj drugi ljudi, ki so jih blizu. Izredno rada je v druลพbi otrok, njena igra pa je ลกe vedno vzporedna in se ne vkljuฤuje v igro drugih otrok. Rada ima vse sorte senzornih iger. Je precej trmasta in svojeglava, na trenutke precej teลพko vodljiva. Na sploลกno pa je Ela zadovoljna in vesela deklica, ki ima rada risanke, rada ima glasbo, rada se igra s punฤkami in dojenฤki, z lego in lego duplo kockami. Je precej samostojna, sama se obleฤe in obuje (seveda potrebuje pri tem malo pomoฤi), sama se tudi sleฤe, obesi jakno, pospravi ฤevlje.



Iskreno povedano nesprejetja Katja ni ฤutila nikjer v nobeni situaciji. Je pa vฤasih teลพko, ko jo opazuje, kako se ลพeli vkljuฤiti v igro drugih otrok oz. samo biti v njihovi bliลพini in jo otroci ignorirajo ali izloฤijo. Ker paฤ hitro opazijo, da je drugaฤna, da ne govori in se paฤ samo »ฤudno« oglaลกa. Podporo bliลพnjih sorodnikov so imeli, ฤeprav ena od babic ni razumela zakaj je potrebnih toliko preiskav in pregledov, dolgo je bila prepriฤana, da je z Elo vse v redu in da bo vse nadoknadila. Seveda je bila takลกna tudi Katjina ลพelja, a realnost je ลพal drugaฤna. Kot starลกa sta s partnerjem kar hitro sprejela dejstvo, da ima hฤi ta sindrom, a ฤe je ฤisto iskrena, ne ve, ฤe se bosta oz. se bo kdaj povsem sprijaznila s tem. Hฤi sprejema takลกno kakrลกna je, zanjo je popolna, vesela je, da njenega stanja niso ugotovili ลพe v prenatalnem obdobju, ker resnici na ljubo ne ve,  kako bi se odloฤila. Ker pa je vse kazalo na zdravega otroka, je paฤ priลกla na svet takลกna kakrลกna je in ne bi je zamenjala za niฤ na svetu. (Katja Barliฤ, november, 2013: intervju).


NAJA: PUNฤŒKA Z PETO STOPNJO CEREBRALNE PARALIZE

»Ko se starลกem rodi otrok s posebnimi potrebami, se jim obiฤajno poruลกi svet in veliko jih tudi obupa. Redki pa so tisti, ki jih takลกna izkuลกnja naredi ลกe moฤnejลกe.« (Spomenka Valuลกnik, november, 2013: intervju).



Spomenka je mati dveh punฤk. Tija ima 12 let, Naja pa je aprila letos dopolnila ลกtiri leta. Za sebe pravi, da je velik optimist in pri ลกe tako velikih ovirah nikoli ne obupa in vedno iลกฤe reลกitev. Trenutno je doma, skrbi za druลพino in Najo, ki ima peto stopnjo cerebralne paralize ter potrebuje 24-urno nego. Spomenki se je pred dobrimi ลกtirimi leti ลพivljenje temeljito spremenilo. Po tehtnem premisleku so se odloฤili ลกe za enega otroka, vendar se jim je ลพi-vljenje obrnilo na glavo, ker je njihova Naja zaradi pomanjkanja kisika pri porodu utrpela hude poลกkodbe moลพganov. Dan, ko se je rodila Naja, je bil zanjo najbolj ลพalosten v ลพivljenju. Saj se jim je, iz priฤakovanja najlepลกih trenutkov, njihovo ลพivljenje sprevrglo v tragiฤno pot, na kateri, kot starลก, ne smeลก nikoli obupati. Danes gleda na ลพivljenje s popolnoma drugaฤni-mi oฤmi kot prej. ลฝivljenje je dobilo drugaฤen pomen. In prav o tem ลพeli ozaveลกฤati ljudi okoli sebe.V zaฤetku so vsi ลกe nekako upali, da poลกkodbe le niso tako hude in da bo Naja napredovala hitreje. Da ne bo imela tako hudih posledic. Kaj kmalu po rojstvu pa so videli, da upajo zaman. V dveh letih so veฤ mesecev preลพiveli v bolniลกnicah, kar je bil za druลพino velik stres. ล e danes se velikokrat vpraลกa, kako so vse to zmogli. Vendar so jih ljubezen, vztrajnost in optimizem gnali naprej.

Naja je ฤudovita deklica. Sama ne zmore niฤ, vedno mora biti nekdo ob njej. Dve leti je dihala samo s pomoฤjo traheostome, cevke, vstavljene v sapnik, preko katere otrok diha.

V prvem letu se je veฤkrat borila za ลพivljenje, saj je, poleg poลกkodbe moลพganov, dobila pri dveh mesecih in pol ลกe hudo epilepsijo, hudo alergijo na kravje mleko in ลกe druge alergije na doloฤena zdravila. Dve leti in pol so se borili, da so ustavili vsaj epileptiฤne napade, ki jih je imela tudi po 30 in veฤ na dan. Vsekakor pa je bilo najteลพje obdobje prvi dve leti, saj je Naja jokala po veฤ kot deset ur na dan. Zaradi napadov skoraj niฤ ni spala. Pri hranjenju morajo biti zelo previdni, saj lahko ลพe zelo manjลกa koliฤina nepravilno izbrane hrane povzroฤi anafilaktiฤno reakcijo, kar je zanjo ลพivljenjsko nevarno. Ravno zaradi tega si je ne upajo dati v razvojni vrtec, saj je tveganje zanjo preveliko. Njihova malฤica je prava dobrovoljka, zelo se veseli druลพbe svoje babice, ki jim je v veliko pomoฤ in oporo. Spomenkina mama je svoje ลพivljenje posvetila njim in Naji. Za zdaj jo zaupajo v varstvo le njej, saj pozna vse potrebe, ki jih ima Naja. Naja je od rojstva do danes zelo lepo napredovala, glede na to, da so bile diagnoze zelo slabe. Veฤkrat tedensko jo vozijo na terapije k zasebnikom, ker v javnem zdravstvu ni dovolj podpore za pomoฤ takลกnim otrokom.. Vsak Najin gib ali nasmeh jim daje moฤ za nadaljnji boj. Zelo rada se igra, rada jih posluลกa, ko ji pojemo ali pripovedujemo pravljice, in uลพiva, ฤe jo ลพgeฤkajo. Trenutno se uฤijo sedeti in upajo, da jim bo to v naslednjih dveh letih le uspelo. Vse, kar bo veฤ, bo dodatna potrditev, da so na pravi poti. (Spomenka Valuลกnik, november, 2013: intervju).


LIZA: POSEBEN OTROK S POSEBNIMI STARล I  

Rajka in Gregor sta se njune prvorojenke zelo veselila, saj sta jo naฤrtovala in bila za starลกevstvo zrela. Liza se je rodila devet dni ฤez rok, kljub lepim ocenam Apgar (utrip srca, barva koลพe in miลกiฤni tonus) 9/9/9 je neonatologinja opazila, da ima rahlo zviลกan miลกiฤni tonus. Spomni se, da je vse dni v bolniลกnici prejokala. Gregor sploh ni razmiลกljal, da bi bilo lahko kaj narobe, saj se to lahko zgodi le drugim. Rajka besede otrok s posebnimi potrebami sploh ni poznala in niti ni vedela, kaj je cerebralna paraliza. Pri ลกtirih mesecih se je zaฤela nevrofizioterapija, kot nekakลกna telovadba, bolniลกniฤni pregledi in nove diagnoze. Vsakega obiska pri zdravniku se je neznosno bala, ker je ves ฤas priฤakovala, kaj ลกe bodo odkrili. Rajka tudi pove, da se od Lizinega ฤetrtega meseca do ฤetrtega leta ni prikazala pri nobenem zdravniku. To je bilo zanjo preveฤ, kot pravi sama je preveฤ trpela. Gregor pa je na zaฤetku  na vse preglede hodil sam ali pa ga je spremljala njegova mama. Kot pravi ga je  zaradi vsega stresa bolj skrbelo za Rajko kot za Lizo, saj Lizi pravzaprav ni niฤ manjkalo in je bila zelo zadovoljen otrok.



Ko je bila Liza stara eno leto, bi morala shoditi, pa ni. Vsi so se ลกe vedno trudili, drลพali glavico, jo posedali, obraฤali, sledili igraฤam. Nato je sledil sprejem v vrtec. Strah, da je ne bodo razumeli, ker ne govori, da je ne bodo znali nahraniti -  vse se je pokazalo za odveฤ. In ลกe ena takih prelomnic, ko so jih poklicali iz osnovne ลกole za vpis v prvi razred. Komaj je zmogla stavek, da njihova Liza nikoli ne bo obiskovala rednega ลกolskega programa, ker je otrok s posebnimi potrebami. Rajkini starลกi, brat in sestra so na Lizo gledali drugaฤe kot ona. Ves ฤas so jo bodrili, da bo bolje in da bo ลพe shodila ter ji prinaลกali podobne zgodbe otrok, ki so jih sliลกali. Pravzaprav so z njo rasli tudi oni. Rajkina starลกa sta imela Lizo skoraj vsak konec tedna, do osmega leta, pri sebi na obisku in se ji maksimalno posveฤala, tako da sta se lahko z Gregorjem posvetila tudi drug drugemu. Lizo so sprejeli takลกno kot je, z vsem srcem. Nikoli se je niso sramovali ali jo skrivali. Gregor s svojimi starลกi nikoli ni imel posebnih problemov, saj ลพivijo v isti hiลกi. Vedno so ju podpirali, ฤeprav se mu vseeno zdi, da na skrivaj ลกe vedno niso sprejeli resnice.

Rajka pravi, da se nikoli ni ozirala za pogledi, uprtimi v njo in v voziฤek. Vedno je s ponosno in z dvignjeno glavo prikorakala v vsak prostor ali v mesto. Lize se nikoli ni in se je ne bo sramovala, zanjo je najlepลกa punฤka, ki jim je dal nekaj, ฤesar se zagotovo ne da kupiti. Meni, da so za sprejemanje otroka s posebnimi potrebami odgovorni njegovi starลกi. ฤŒe ga sami ne sprejmemo, ga tudi okolica ne bo. Zato je pametno, da se njihovi otroci ฤim veฤ vkljuฤujejo v oลพjo in ลกirลกo okolico, da jih ljudje lahko tudi kaj vpraลกajo. Zaveda pa se tudi, da je marsikoga strah pristopiti, saj je bila sama enaka. (Rajka Meลกe, november 2013: intervju).

Kaj pomeni biti starลก spoznaลก ลกele, ko je to malo bitjece rojeno in s svojim rojstvom od tebe zahteva popolnoma nove veลกฤine. Biti mama otroku s posebno potrebo je zelo teลพka naloga. Potrebno je veliko ฤasa in pomoฤi, da se starลก prilagodi na spremenjene ลพivljenjske okoliลกฤine in se »prebije« skozi tako imenovani proces sprejemanja izgube. Mama takega otroka mora priti v stik s seboj, svojimi lastnimi ฤustvi in doลพivljanjem drugaฤnosti otroka. Spoprijeti se mora z dejstvom, da je njen otrok poseben. Spoprijeti se mora z okolico in z vsako-dnevnimi izzivi, ki jih prinaลกajo otrokove posebne potrebe. Naลกe intervjuvanke so priznale, da so rabile ฤas, da so sprejele svojega otroka takega, kot je. Potrebno je bilo novo znanje, da so se laลพje spopadle z diagnozo in podpora domaฤih, da so  laลพje zaลพivele in otroku ponudile iskreno ljubezen. Vsem mamam je skupna skrb, da bi bili njihovi otroci tako ali drugaฤe »izpostavljeni«. Vsak dan je nova bitka, da ta izpostavljenost ne bo nekaj negativnega in nezaลพelenega, ampak da bo izpostavljeno tisto najboljลกe, kar je v njih.

»Kdor hoฤe videti, mora gledati s srcem. Bistvo je oฤem nevidno!« Bi rekel Mali princ. Prav takลกne so mame celega sveta, v svojih otrocih znajo videti najlepลกe in ni vaลพno kakลกne potrebe imajo njihovi otroci. Izdelava te seminarske naloge nam je pokazala kako malo je potrebno za sreฤo in da si vzamemo ฤas za sebe in svojo druลพino premalokrat. Mamice so nas navdihnile s svojo ลพivljenjsko moฤjo, da se bomo laลพje spoprijele z ovirami, ki jih bomo sreฤale v ลพivljenju in da vฤasih ni niฤ narobe ฤe ni vse tako, kot si zaลพelimo oziroma zamislimo.

Zapisi, ki bi vam lahko bili vลกeฤ

0 komentarjev