๐““๐“ฒ๐“ช๐“ฐ๐“ท๐“ธ๐”ƒ๐“ช ๐“ป๐“ช๐“ด: ๐“ฒ๐“ท๐“ฝ๐“ฎ๐“ป๐“ฟ๐“ณ๐“พ ๐“ฏ๐“ฝ ๐“ท๐“ช๐“ผ๐“ถ๐“ฎ๐“ณ๐“๐“ท๐“ช @๐“๐“ท๐“ช๐“ข๐“ช๐“ณ๐“ธ๐“ฟ๐“ฒ๐“ฌ

ลฝivimo v ฤasu, ko je vsakega izmed nas (ne glede na to ali si priznamo ali ne) strah . Vsi smo v nekem trenutku obฤutili tesnobo in nela...


ลฝivimo v ฤasu, ko je vsakega izmed nas (ne glede na to ali si priznamo ali ne) strah. Vsi smo v nekem trenutku obฤutili tesnobo in nelagodje. Ne vem koliko ste razmiลกljali, vendar se spraลกujem kako je ลกele tistim, ki ลพe bijejo borbo za svoje ลพivljenje in jih dodatno ustrahuje tale virus. Tole objavo sem imela »planirano« v sklopu svojega izziva #40dnisprememb in priznam, da je takrat v moji glavi izgledala drugaฤe. Vendar ลพivljenje vse prinese z nekim razlogom. Tokrat bo moja sogovorka punca, ki sem jo spoznala ลพe nekaj let nazaj. Ker ลพivimo v dobi socialnih omreลพij, kjer novice res hitro beลพijo je tudi naneslo, da sem zasledila, da je ena izmed ljudi, ki so ji zdravniki postavili diagnoza: rak.

»Nikoli se nisem vpraลกala zakaj se je to zgodilo ravno meni, saj menim, da je to moje poslanstvo - poslanstvo, da ljudem sporoฤim, da je ลพivljenje lepo in polno ljubezni!«

Obฤudovala sem jo, ker je sama spregovorila o svoji bolezni. Odprla je blog nasmejAna, kjer je delila svoje izkuลกnje, svojo borbo in se tako iskreno smehljala iz fotografije, da si obฤutil njeno toplino in tisti vibe, da bo vse okej.  Ana je na dopustu nad kljuฤnico otipala bulo v velikosti ลพogice. Ker je medicinska sestra, se ji je ลพe zdelo, kaj bi lahko bilo, kar so kasneje tudi izvidi potrdili, da gre za hodgkinov limfom, eno od vrst krvnega raka.


Foto: Inbedwithklara


Sedaj, ko je minilo ลพe skoraj eno let od zadnje kemoterapije in ko zavrtiลก ฤas nazaj toฤno na tisti trenutek, ko si otipala bulico kaj so tvoje misli?

Ob tem spominu, se spomnim vseh pregledov, vseh obฤutkov, od joka, strahu, razoฤaranja, spomnim se vseh, ki so mi stali ob strani. Ko imaลก prve preiskave, ne veลก kaj priฤakovati, veฤinoma je prisoten strah, ob postavitvi diagnoze in pa prvi kemoterapiji pa prav tako. Bilo me je strah, nisem vedela kaj priฤakovati, potem pa se zaฤneลก boriti sam s sabo, s svojimi misli, s stranskimi uฤinki. Takoj po postavitvi diagnoze je sledilo 6 ciklus kemoterapij na 3 tedne, torej nekje konec marca 2019 sem konฤala s kemoterapijami, potem pa sem imela ลกe 17 obsevanj. Ne znam opisati obฤutka, ko si konec z vsakodnevno voลพnjo v Ljubljano, ko imaลก v sebi obฤutek zmage.

Obstaja veฤ kot 80 podtipov limfomov, ki se jih v grobem deli na Hodgkinov in ne-Hodgkinov limfom, vsi pa imajo razliฤne metode diagnosticiranja in zdravljenja. Kako je vse skupaj potekalo v tvojem primeru in si imela kake bolezenske znake (ฤe odลกtejemo bulico)?

Zaฤelo se je nekje poletja 2018. Vso poletje sem delala v domu starejลกih, delala sem ogromno. To poletje je bilo ลพe peto zapovrstjo, ampak nobeno poletje nisem bila tako utrujena, kot tisto leto. To je bil eden izmed prvih znakov, ki pa sem ga pripisala teลพkemu delu. Prav tako me je zelo srbela koลพa po nogah in pa zaฤela sem pokaลกljevati. Vendar sem tudi to pripisala delu pod klimo. Tako sem si po teลพkem poletju privoลกฤila dopust po naลกi prelepi Sloveniji, kjer sem pa si potem zatipala bulico, ki pa je bil sproลพilni dejavnik, da se nekaj dogaja in, da bo potrebno ukrepati.


Hematologinja Irena Preloลพnik Zupan poudarja, da je zdravljenje krvnih rakov zelo naporno in zahtevno, saj so bolniki ob koncu terapije v veฤini primerov izmuฤeni, brez moฤi, kako si se ti borila s tem in kako je s tem, da si ฤim veฤ aktiven, kot se svetuje?

Ne bom lagala, zdravljenje je bilo res utrujajoฤe. Iz dneva v dan sem sama sebe bodrila, da sem se vstala iz postelje, da sem nekaj pojedla, da sem ostala aktivna, kolikor se je dalo. Vem, da sem reลกevala ogromno kriลพank, da so moji moลพgani ostali aktivni, hkrati pa sem ลกe v tistem ฤasu, poฤasi, ampak res poฤasi pisala diplomo.

Veฤkrat si javno izpostavila dobre izkuลกnje z naลกim zdravstvenim sistemom. Meniลก, da se v Sloveniji premalo zavedamo kako dober sistem imamo v primerjavi z drugimi drลพavami?

Definitivno. To, da si vedno obravnavan, ko res potrebujeลก pomoฤ, in to, da ti pride patronaลพna sestra vzeti kri in jo nese v laboratorij, in to, da se lahko z reลกevalno sluลพbo peljeลก na Onkoloลกki inลกtitut, vse to in ลกe veฤ, je privilegij. In ne reฤem, ogromno izboljลกav bi ลกe potrebovali, takลกnih in drugaฤnih, ampak zaฤnimo s hvaleลพnostjo, da imamo moลพnost, da smo obravnavani, in s hvaleลพnostjo, da lahko prejmemo kemoterapije in ob tem ne bankrotiramo.

Ko berem tvoje intervjuje, blog in spremljam na instagramu izลพarevaลก spokojnost, sreฤo in zrelost. Sama sem pri 23 letih bila daleฤ od vsega tega. Je vse to prinesla bolezen s seboj, kaj si se nauฤila iz vsega skupaj?

Bi rekla, da ja. Bila sem nekako prisiljena odrasti v enem letu. Pri 22 letih sem bila sooฤena, da mogoฤe ne bom mogla imeti otrok, da sem si dala zamrzniti jajฤne celice – to se sliลกi zelo lahko, ampak verjemite mi, tukaj je res potrebno delati na psihiฤnem zdravju. Se ti pa ob takลกni diagnozi definitivno spremenijo vrednote, pogled na ลพivljenje, in pogled na zdravje samo.

Foto: Inbedwithklara


Mogoฤe bo preveฤ intimno, ampak kako se je partner spopadel z vsem skupaj, kako si doลพivljala vse telesne spremembe, kot je npr. izguba las?

Bil mi je res v ogromno podporo, vem in ฤutila sem, da me je imel in, da me ima rad takลกno kot sem. Z lasmi ali brez, z kakลกnim kilogramom veฤ ali kakลกnim kilogramom manj. In to je zlata vredno. Res, res sem hvaleลพna, da je ob meni, da me je bodril, da me je tolaลพil in, da mi je dal vedeti, da bova skupaj zmagala.

ลฝelela bi si, da nam tudi malo veฤ poveลก in obrazloลพiลก o samem projektu »Daj se na seznam«

Daj se na seznam je res en tak luลกkan projekt, v katerem lahko sodelujete vsi, ki ste zdravi. To je v bistvu register potencialnih krvotvornih matiฤnih celic – obseลพnejลกi kot je register, veฤja je moลพnost, da se bo v njem naลกel bolniku ustrezni darovalec.

Kaj so sploh krvotvorne matiฤne celice? To so celic, iz katerih nastajajo vse druge celice v naลกi krvi. Zaradi njihove posebne krvotvorne lastnosti lahko z darovanjem le-teh pomagamo pri zdravljenju bolnikov s krvnimi raki (odrasli bolniki in otroci z levkemijo, limfomom, plazmocitomom,…)

Vpis v register je enostaven, niฤ ne boli, dolgoroฤno pa lahko nekomu reลกi ลพivljenje. V register se lahko vpiลกe vsaka zdrava oseba, stara med 18 do 45 let. Vse, kar je potrebno storiti, je, da oddaลก nekaj osebnih podatkov in bris ustne sluznice.


»Reลกiti ลพivljenje z darovanjem krvotvornih matiฤnih celic (KMC) je veliko altruistiฤno dejanje. Ko gre za nesorodne darovalce, je to poseben zgled nesebiฤnosti, empatije in spoลกtovanja ฤloveลกkega ลพivljenja,« so zapisali pri Zdruลพenju bolnikov z limfomom in levkemijo.


Se strinjaลก z menoj, da je rak ลกe vedno tabu tema in se premalo govori o tej bolezni (oziroma na sploลกno premalo govorimo in se pogovarjamo o bolezni, ne glede na diagnozo)? Kaj meniลก zakaj je temu tako?

Da. Ob besedi rak, vsi pomislimo najprej na smrt. Ljudje umirajo za rakom, to je dejstvo – pa vendarle, vsaka diagnoza, vsako zdravljenje poteka drugaฤe, ลพivimo v ฤasu, ko je medicina zelo napredovala, marsikatero vrsto raka se sedaj da pozdraviti, ki se je prej, 5 let nazaj, ni dalo. Hkrati pa menim, da sta pomembni tudi sprejetje bolezni, in pa pozitivna naravnanost – le tako lahko premagaลก in zmagaลก. Mene je reลกilo ravno to, da sem tako odprta, saj sem se veliko pogovarjala, brala, jokala, pokazala svoja realna ฤustva, in to se mi zdi bistvenega pomena, saj nisem zadrลพevala v sebi vse te boleฤine. In tabu tema je ravno zaradi tega – ker marsikdo ne upa niti svojim bliลพnjim povedati, ker jim noฤe zadati te boleฤine.

Preden zakljuฤiva, se moram dotakniti aktualne tematike koronavirusa, mogoฤe veลก kako je stanje na onkoloลกki, kaki posebni preventivni ukrepi, kaj svetujeลก?

Mislim, da so se res dobro pripravili. Trenutno (glede na informacije na spletni strani) imajo takลกne ukrepe, da vsakega pacienta pred prihodom na OI pokliฤejo in preverijo stanje, ter pa moลพnosti okuลพbe. Sicer imajo pa klicni center vsakodnevno, kamor lahko pacienti pokliฤejo le-ti pa so jim na voljo za vse informacije. Svetujem, da vsi omejimo kakrลกnekoli stike z ostalimi, ostanemo doma, in zdrลพimo, skupaj nam bo uspelo.

Foto: Matic Gabriel


Kaj bi za konec sporoฤila bralcem?

Obdajte se z ljudmi, ki vas pozitivno vzdigujejo, ki vam ลพelijo pomagati, ne pozabite na pogovor, ker le-ta zdravi. Pa pozitivna naravnanost. Zame je to recept, ki me je reลกil, upam, da bo tudi vas. Jaz verjamem, da vam bo uspelo.

Ana, beseda hvala ni dovolj. Cenim in spoลกtujem tvoj ฤas, da si delila svojo osebno izkuลกnjo in si nam vsem vzgled. Upam, da bomo v prihodnje bolj odkrito govorili o bolezni in jo s skupnimi moฤmi pohodili. Pogumno in z vso moฤjo.

Zapisi, ki bi vam lahko bili vลกeฤ

0 komentarjev